Storočná zrekonštruovaná drevenica

Drevenica v Jezersku, Zamagurie

Foto: Robo Kočan, 2018

Táto 100 ročná čarovná drevenica sa nachádza v obci Jezersko, ležiacej v nádhernom Zamagurí. Jej majiteľ ju už roky a s veľkou láskou rekonštruuje tak, aby zachoval jej kúzlo, no tiež, aby ju dôkladne zakonzervoval na ďalšie desaťročia. V každej z obytných častí drevenice i v priľahlej záhrade je vidieť lásku k prírode a obdiv k remeselnému spracovaniu dreva v akejkoľvek podobe, či čase.

Kuchyňská i jedálenská časť domu je menšia, ale vďaka stolu s Thonetkami, obklopenému fotkami a obrazmi majiteľa, nepostráda funkčnosť ani útulnosť. Hlavná obývacia izba oplýva najväčším priestorom celej drevenice a vďaka niekoľkým kreslám a obrovskému stolu s lavicami ponúka príjemný priestor na posedenie i debatu. Jeden z rohov izby majiteľ dokonale využil ako pracovný kút, ktorý pozostáva z veľkého, nami kompletne zrekonštruovaného, teakového stola z 19. storočia a polokresla Thonet s koženým čalúnením.

Ďalší z rohov obytnej izby ukrýva drevené schody do podkrovia, ktoré má k dispozícii dve veľké izby používané ako spálne. Nábytky z bruselského obdobia sú použité nielen ako postele, ale kresielka zo 60. rokov vyšperkované ovčími kožušinami priam lákajú k čítaniu nejakej dobrej knižky. Atmosféru dotvárajú fotky a obrazy visiace na drevených stenách. Príjemne zrekonštruovaná kúpeľňa a wc sú ďalšími z dôkazov, že ani storočná stavba nemusí zaostávať v komforte, na ktorý  je dnešný človek zvyknutý.

Obdiv k starým časom je jasne viditeľný aj v záhradnej časti, kde šikovný majiteľ drevenice vytvoril akýsi krytý vonkajší priestor, ktorý doplnil o staré skrine a príjemné posedenie. Opäť nechýbajú obrázky a fotky. Niet sa vlastne čomu diviť, keď drevenica patrí výbornému slovenskému fotografovi, ktorý v nej nielen rád trávi voľné chvíle osamote, ale ponúka v nej dokonca pobyty zvané Fotovíkendy, na ktoré sú srdečne pozvaní aj všetci tí, ktorí podobne ako my, podľahli jej čaru.

Viac na https://fotovikend.sk/

Čo sú cookies?

Textové súbory, ktoré internetové stránky ukladajú na váš počítač, alebo na mobilné zariadenie v okamžiku, kedy tieto stránky začnete používať. Stránky si tak na určitú dobu zapamätajú úkony, ktoré ste vykonali a preferencie ( napr. prihlasovacie údaje, jazyk, veľkosť písma a iné ), takže tieto údaje už nemusíte zadávať znovu a preskakovať z jednej stránky na druhú.

Ďalším používaním týchto stránok vyjadrujete súhlas s ukladaním súborov cookies. Viac informácií Menej informácií