email info@restarto.sk     phone +421 944 058 056
SK EN

Svetový design v kocke: Erich Buch a Kai Kristiansen

11. 12. 2023

V dnešnej kapitole venujúcej sa predstaviteľom svetového designu sa vyberieme na Sever, konkrétne do Dánska. Vzhľadom k významnosti škandinávskeho nábytkového minimalizmu Vám predstavíme hneď dvoch výnimočných designérov - Ericha Bucha a Kaia Kristiansena.

Priemyselný designér Erich Buch pochádzal z Kodane. Vo svojich návrhoch používal jednoduché organické a najmä jemné línie, pomocou ktorých remeselne vytváral pre neho príznačné moderné tvary definitívne patriace do obdobia polovice minulého storočia. Podobne ako jeho ďalší škandinávski súčasníci vo svojich návrhoch kombinoval buď látky, alebo kožu so zaujímavo štruktúrovanými drevinami ako sú leštený teak, dub, či ružové drevo. 

Prelomovým sa pre Bucha stalo dnes už ikonické polokreslo Model 49 navrhnuté v roku 1949, ktorý mu dal aj meno. Tento model sa vyznačuje zaobleným "akoby vznášajúcim sa" sedákom a klasickým škandinávskym moderným vizuálom. Mnohé z Buchových výtvorov sú nazvané podľa roku, v ktorom boli navrhnuté, najmä tie, ktoré boli vyrábané nábytkovou manufaktúrou Oddense Maskinsnedkeri, neskôr na prelome 60. a 70. rokov premenovanou na O.D. Møbler. I keď sa o osobnom živote tohoto designéra nevie mnoho, jeho profesný odkaz v podobe všetkých jeho návrhov naďalej zostáva na trhu so starožitnosťami veľmi cenený kvôli materiálom vysokej kvality, remeselnému umu ako i škandinávskej estetike.

Ikonické polokreslo Ericha Bucha Vám ponúkame na https://www.restarto.sk/produkty/stolicky/polokreslo-erich-buch-no-49

Druhý menovaný Kai Kristiansen je kľúčovým designérom 20. storočia. Zaujímavé je, že sa najprv vyučil za tesára a až neskôr sa zapísal do Kráľovskej dánskej Akadémie umení v Kodani, kde študoval pod vedením Kaare Klinta. Vo veku 26 rokov si otvoril vlastné štúdio a začal vyrábať nábytok, ktorý sa onedlho označoval a preslávil ako moderný dánsky štýl. Jeho návrhy sa vyrábali a stále vyrábajú v dánskych firmách Feldballes Møbelfabrik, Fornem Møbelkunst, Fritz Hansen, Vildbjerg Møbelfabrik a Magnus Olesen. V rámci čistého štýlu modernizmu Kristiansen preferuje teakové a ružové drevo pre tvorbu svojich návrhov, nech už ide o stoličky, komody, pracovné stoly a knižnice.

V roku 1956 navrhol svoj najslávnejší a najviac oceňovaný produkt, a síce polokreslo číslo 42 pre Schou Andresena, ktoré bolo veľmi dobre prijaté aj odbornou obcou. Neskôr od roku 1957 tiež spolupracoval s Magnusom Olesenom na veľmi vydarenom modulárnom nábytkovom systéme pomenovanom  FM Reolsystem, vyrábanom v Feldballe Møbelfabrik. Ten sa tešil veľkej obľube nielen v Škandinávii, ale i v Európe, či USA. Ešte v roku 2014 Kristiansen spolupracoval s japonskou firmou Miyazaki Company, ktorá mu pomohla so znovuobjavením starších návrhov, zároveň však ich spolupráca priniesla nové návrhy ako Stoličku číslo 4110 a kolekciu sedacieho nábytku "Paper Knife." Kvôli náročnosti výroby Kristiansenových predošlých návrhov sa totiž mnohé z nich celkom prestali vyrábať.

Dnes majú jeho dizajnové kúsky medzi zberateľmi umenia významnú hodnotu a sám Kai Kristiansen je celosvetovo uznávaný ako jeden z najvýznamnejších a najviac talentovaných designérov 20. storočia. 

Set 4 výnimočných teakových jedálenských stoličiek od Kaia Kristiansena Vám ponúkame na https://www.restarto.sk/produkty/stolicky/stolicky-kai-kristiansen-danish-design

Zdroje: https://designaddict.com/ a https://www.designindex.org/

Čo sú cookies?

Textové súbory, ktoré internetové stránky ukladajú na váš počítač, alebo na mobilné zariadenie v okamžiku, kedy tieto stránky začnete používať. Stránky si tak na určitú dobu zapamätajú úkony, ktoré ste vykonali a preferencie ( napr. prihlasovacie údaje, jazyk, veľkosť písma a iné ), takže tieto údaje už nemusíte zadávať znovu a preskakovať z jednej stránky na druhú.

Ďalším používaním týchto stránok vyjadrujete súhlas s ukladaním súborov cookies. Viac informácií Menej informácií