email info@restarto.sk     phone +421 944 058 056
SK EN

Po stopách československých dizajnérov. Kapitola III.: Miroslav Navrátil

30. 6. 2017

Tretiu kapitolu venujeme dizajnérovi Miroslavovi Navrátilovi (1913-1999), ktorý bol jednou z najpozoruhodnejších osobností na poli československého dizajnu nábytku. Je autorom mnohých dodnes veľmi obdivovaných kusov nábytku. Špecializoval sa najmä na výrobu nábytku pomocou ohýbania. Na rozdiel od iných, ktorí pred ním ohýbali hlavne drevo, on sa cez drevo dostal až k materiálom ako polyuretánová pena a sklolaminát. V našej ponuke máme niekoľko jeho charakteristických  výrobkov. Ide napríklad o stoličku zo setu “Mentolky”, ktorá bola podľa jeho návrhu vyrábaná v závodoch BUKOZA vo Vranove nad Topľou rovnako ako jeho stohovateľná stolička A 030204. Ako novinku Vám predstavujeme kompletne zrepasované škrupinové kreslo zo sklolaminátu s typickým otvorom medzi operadlom a sedákom, ktoré sa stále teší veľkej obľube a Vášmu interiéru dodá nezameniteľný charakter.

Miroslav Navrátil  sa narodil v roku 1913 v Boršicích neďaleko Buchlovských vrchov. Po vyučení na Majstrovskej škole nábytkárskej vo Valašskom Meziříčí študoval na Umelecko-priemyslovej škole v Prahe. Spočiatku pracoval v podniku na výrobu lodí, až neskôr sa zameral na výrobu nábytku už spomínanou technológiou ohýbania, ktorú ďalej rozvíjal vo Vývoji nábytkárskeho priemyslu (VNP) v Brne. Pôsobil tam v druhej polovici 20. storočia, kedy sa stal dôležitým členom návrhárskeho ateliéru tohto podniku, ktorý dodával návrhy jednotlivým výrobným podnikom.

Jeho práca vynikala tvarovým a technologickým progresom. Lamelové kreslá, stoličky s konzolovou konštrukciou a škrupinové stoličky i kreslá patria k tomu najlepšiemu, čo z nábytku v tejto dobe vzniklo. Je taktiež autorom jednej z ikon československého dizajnu - škrupinovej stoličky s oválnym prierezom medzi operadlom a sedákom, ktorá našla uplatnenie v električkách T3. Navrhoval tiež školský nábytok a súbor ohýbaných stoličiek pre TON v Bystřici pod Hostýnem.

Miroslav Navrátil zomrel v roku 1999 v Brne vo veku 86 rokov.

Zdroje: Karasová Daniela, Geneze designu nábytku

         www.moravska-galerie.cz

Čo sú cookies?

Textové súbory, ktoré internetové stránky ukladajú na váš počítač, alebo na mobilné zariadenie v okamžiku, kedy tieto stránky začnete používať. Stránky si tak na určitú dobu zapamätajú úkony, ktoré ste vykonali a preferencie ( napr. prihlasovacie údaje, jazyk, veľkosť písma a iné ), takže tieto údaje už nemusíte zadávať znovu a preskakovať z jednej stránky na druhú.

Ďalším používaním týchto stránok vyjadrujete súhlas s ukladaním súborov cookies. Viac informácií Menej informácií