email info@restarto.sk     phone +421 944 058 056
SK EN

Po stopách československých dizajnérov. Kapitola II.: Jindřich Halabala

27. 4. 2017

V druhej kapitole sa upriamime na veľmi talentovaného a všestranného Jindřicha Halabalu (1903 - 1978), ktorého diela nábytkového dizajnu sa tešia veľkej obľube. Podobne ako u Františka Jiráka, i kariéra Jindřicha Halabalu započala v Čechách, aby neskôr pokračovala na Slovensku. Z jeho tvorby Vám ponúkame dnes už ikonické kreslá H 269 Matrix, Spomienka na babku a Kocka ide do sveta a rovnako známy stolík H 259 s názvom Pavúk na stole. V týchto dňoch sme dokončili ďalšie z jeho diel, a síce stoličku H 214 často nazývanú “lízatko” kvôli tvaru operadla. Na prianie našej klientky sme stoličku zreštaurovali pôvodnou technikou nanášaním a leštením šelakovej politúry. Pár ďalších kúskov z jeho ceruzky máme k dispozícii na reštaurovanie podľa Vašej predstavy.

Jindřich Halabala sa narodil v roku 1903 do rodiny stolára. Remeslu sa vyučil v rodinnej firme medzi rokmi 1918 a 1920. V zápätí nastupuje na Štátnu československú odbornú školu pre spracovanie dreva vo Valašskom Meziříčí, ktorú skončil za ďalšie dva roky. Po škole nastúpil na prax do UP závodov v Brne, kde sa zoznámil i s ich zakladateľom Janom Vaňkom. V roku 1922 zároveň začal študovať architektúru na Umelecko-priemyslovej škole v Prahe so špecializáciou na nábytok a interiér u profesora Pavla Janáka. Štúdium dokončil v roku 1926. V tomto roku už vytvoril prvé návrhy nábytku a kobercov.

V roku 1927 bol krátko zamestnaný v ateliéri Bohumila Hübschmanna v Prahe, aby v roku 1928 konečne nastúpil do Spojených UP závodov ako vedúci pražskej predajne v paláci Lucerna. V roku 1930 bol na želanie vrchného riaditeľa Vladimíra Marečka menovaný nástupcom vtedajšieho podnikového architekta Ivana Kadlčíka. Na dlhé roky sa tak stal hlavným produktovým dizajnérom a architektom UP závodov a výrazne ovplyvnil vzhľad a tvary produktov tejto firmy. Až do znárodnenia UP závodov v roku 1946 vo firme vystriedal niekoľko významných postov (dizajnér, architekt, prokurista, riaditeľ) a po boku už spomínaného Vladimíra Marečka sa zásadne zaslúžil o komplexné pojatie výroby, propagácie a predaja nábytku.

Neskôr sa začal zaujímať aj o predávanie vlastných poznatkov ďalším generáciám a medzi rokmi 1951 a 1954 externe prednášal na fakulte lesníckeho a drevárskeho inžinierstva pri VŠPDI v Košiciach. V roku 1954 bol menovaný mimoriadnym (a o rok neskôr i riadnym) profesorom. Začal tak svoje dlhoročné pôsobenie na drevárskej fakulte Vysokej školy lesníckej a drevárskej vo Zvolene, kde založil a viedol Vedecko-výskumný ústav. Tu pôsobil až do roku 1970, kedy odišiel do zaslúženého dôchodku.

Zdroje:

Zikmund-Lender, Design, nábytek, interiéry

Wikipédia

Čo sú cookies?

Textové súbory, ktoré internetové stránky ukladajú na váš počítač, alebo na mobilné zariadenie v okamžiku, kedy tieto stránky začnete používať. Stránky si tak na určitú dobu zapamätajú úkony, ktoré ste vykonali a preferencie ( napr. prihlasovacie údaje, jazyk, veľkosť písma a iné ), takže tieto údaje už nemusíte zadávať znovu a preskakovať z jednej stránky na druhú.

Ďalším používaním týchto stránok vyjadrujete súhlas s ukladaním súborov cookies. Viac informácií Menej informácií