email info@restarto.sk     phone +421 944 058 056
SK EN

Po stopách československých dizajnérov. Kapitola I.: František Jirák

1. 11. 2016

Ako prvého sme sa rozhodli predstaviť Vám famózneho Františka Jiráka (1913 - 1998), ktorý je pôvodom z Čiech, no väčšinu svojho tvorivého obdobia prežil na Slovensku. Je autorom nášho Kresla pre Sherlocka Holmesa a stolíka Otoč sa ku mne. Pár ďalších kúskov z jeho ceruzky máme k dispozícii na reštaurovanie podľa Vašej predstavy.

František Jirák sa v roku 1948, vtedy 35-ročný, natrvalo presťahoval na Slovensko, aby tu pôsobil ako expert na vývoj nových nábytkových typov pre reformujúci sa drevársky priemysel. Vyštudoval Mistrovskú školu stolařskú a následne Špeciálnu školu pre vnútornú architektúru v Prahe. Po štúdiách pôsobil jedenásť a pol roka v Spojených UP závodoch v Brne. Bola to vynikajúca škola života pod vedením velikána československého dizajnu Ing. Arch. Jindřicha Halabalu.

Krátko po svojom príchode na Slovensko získal post vedúceho vývojového oddelenia spadajúceho pod Oblastné riaditeľstvo drevárskych závodov na Slovensku, z ktorého sa napokon vyvinul samostatný projekčný Vývojový závod nábytkárskeho priemyslu. Na prelome 60. a 70. rokov nadviazal intenzívnejšiu spoluprácu s národným podnikom Nový domov, Spišská Nová Ves, ako tzv. podnikový architekt, čiže dizajnér výrobkov. Pracoval tu až do svojho odchodu na dôchodok.

Zdroj: Slovenské centrum dizajnu v Bratislave

Foto: Design Robot

Čo sú cookies?

Textové súbory, ktoré internetové stránky ukladajú na váš počítač, alebo na mobilné zariadenie v okamžiku, kedy tieto stránky začnete používať. Stránky si tak na určitú dobu zapamätajú úkony, ktoré ste vykonali a preferencie ( napr. prihlasovacie údaje, jazyk, veľkosť písma a iné ), takže tieto údaje už nemusíte zadávať znovu a preskakovať z jednej stránky na druhú.

Ďalším používaním týchto stránok vyjadrujete súhlas s ukladaním súborov cookies. Viac informácií Menej informácií