email info@restarto.sk     phone +421 944 058 056
SK EN

Z histórie výrobcov nábytku. Kapitola I.: Thonet

13. 7. 2017

Michael Thonet, zakladateľ firmy na ohýbaný nábytok THONET, sa narodil v roku 1796 v nemeckom Bopparde, kde sa aj vyučil stolárom. V roku 1819 sa osamostatnil a založil stavebné a nábytkové stolárstvo. V roku 1820 sa oženil a so svojou ženou Annou Mariou Crass mali celkom 13 detí, z ktorých sa iba 5 synov nakoniec dožilo dospelosti. A boli to práve Thonetovi synovia, ktorí neskôr vytvorili zohraný tým pracovitých a múdrych manažérov.

Thonetove pokusy ohýbať drevo začali v roku 1830, kedy šlo o ohýbanie zväzkov dýh, namočených v horúcom gleji. I keď v roku 1840 Michael Thonet učinil prvý pokus o patentovanie tejto technológie, rozhodujúcim sa stal až rok 1841, kedy sa živnostenskej výstavy v Koblenzi zúčastnil rakúsky kanclér Metternich. Ten bol Thonetovým nábytkom natoľko nadšený, že ho pozval do Viedne. V roku 1842 sa Thonet presídlil do Viedne. Najprv sa dal do služieb tamojších nábytkových podnikateľov Lista a neskôr Leistlera a väčšinou sa podieľal na prestavbách šľachtických sídiel. Až v roku 1849 založil Michael Thonet vlastnú firmu, ktorú o ďalšie 4 roky prepísal na svojich synov, aby tak v roku 1853 vznikla neskôr svetoznáma firma „Gebrüder Thonet“. Ďalším medzníkom v živote rodiny Thonetových sa stal rok 1856, kedy rodina obdržala rakúske občianstvo.

Otec so synmi dokončili svoj výskum geniálne jednoduchým vynálezom ohýbania dreva a otvorila sa cesta k ozajstnej priemyslovej výrobe. Thonet dostal na tento objav „Privilegium“ a postavil prvú továreň v moravských Koryčanech, ktorá už rok od začiatku stavby začala s výrobou nábytku. Už v roku 1859 sa začala v továrni vyrábať prvá Thonetova stolička konštruovaná pre priemyslovú výrobu, a síce stolička s číslom 14. Viedeňská výroba tak bola ukončená, i keď na štítku firmy stále čnela značka  „Gebrüder Thonet Wien“, lebo vo Viedni samozrejme zostalo ústredie firmy. Množstvo vyrobených kusov stúpalo a rozširoval sa i sortiment. V roku 1860 pribudol ku stoličkám, kreslám a stolom i nový typ nábytku – hojdacie  kreslo.

V roku 1861 začala svoju výrobu druhá Thonetova továreň, neskôr najväčšia továreň celého koncernu v Bystřici pod Hostýnem. V tom istom roku bola otvorená predajná pobočka v Budapešti, ktorá samozrejme bola prvou firemnou predajňou mimo Viedeň. Na prelome storočia bolo týchto skladov, montovní a predajní 24 po celom svete, vrátane Ameriky. Začala tak expanzia, ktorá sa v inom priemyslovom odvetví hľadá len veľmi ťažko. V roku 1865 sa rozbieha tretia továreň na strednom Slovensku vo Veľkých Uhercoch. V roku 1867 Thonet kupuje pílu v Halenkově u Vsetína, kde neskôr vznikne ďalšia továreň. V roku 1871 však Michael Thonet vo Viedni zomrel. Posledné tri továrne tak boli postavené až po jeho smrti - vo Vsetíně v roku 1873, vo vtedajšom Poľsku v Nowo-Radomsku v roku 1880 a vo Frankenbergu v nemeckom Hessensku v roku 1890.

Dôležitým údajom histórie značky Thonet je fakt, že i keď Michael Thonet nebol prvý, kto ohýbal drevo a vyrábal tak z neho nábytok, bol určite prvým, kto dokázal manažérsky a podnikateľsky skĺbiť tri roviny priemyslovej výroby. O jeho géniovi svedčia tri roviny úspechu značky – a síce – technologická, dizajnérska i ekonomická. Bol to práve Thonet a jeho synovia, kto sa v danej dobe stal zakladateľom celkom nového priemyslového odvetvia. Organizačne a ekonomicky dokázal svoj podnik riadiť v podmienkach, ktoré si súčasní manažéri nevedia ani predstaviť. Pri tom všetkom však vyniká Thonet i jeho syn August ako geniálny dizajnér, ktorého modely vykazujú tak mimoriadnu nadčasovosť, že sa dodnes mnoho z  nich nielen vyrába v mnohotisícových sériách, ale že sú, nech už ako repliky, alebo ako reštaurované originály, vhodné do akéhokoľvek interiéru.

Zdroj: Uhlíř Jiří, THONET (Porýní – Vídeň – Morava)

Čo sú cookies?

Textové súbory, ktoré internetové stránky ukladajú na váš počítač, alebo na mobilné zariadenie v okamžiku, kedy tieto stránky začnete používať. Stránky si tak na určitú dobu zapamätajú úkony, ktoré ste vykonali a preferencie ( napr. prihlasovacie údaje, jazyk, veľkosť písma a iné ), takže tieto údaje už nemusíte zadávať znovu a preskakovať z jednej stránky na druhú.

Ďalším používaním týchto stránok vyjadrujete súhlas s ukladaním súborov cookies. Viac informácií Menej informácií