email info@restarto.sk     phone +421 944 058 056
SK EN

Svetový design v kocke: Alvar Aalto

30. 6. 2020

Ďalšia kapitola našej novej série o výrazných osobnostiach svetového dizajnu sa zaoberá veľmi všestranným architektom a dizajnérom fínskeho pôvodu Alvarom Aaltom. Z jeho ceruzky pochádza nesčetne dnes už ikonických a svetovo veľmi cenených kusov nábytku. 

Snahy tohoto fascinujúceho človeka boli motivované hľadaním národnej identity po osamostnatnení Fínska v roku 1917. Vyštudoval architektúru na Technickej vysokej škole v Helsinkách. Po cestách v strednej Európe, Taliansku a Škandinávii si otvoril kanceláriu v rodnom meste Jyväskylä a neskôr aj v Turku a Helsinkách. S manželkou Aino Marsio v rokoch 1924-1929 experimentoval s ohýbaním vrstveného dreva. Po roku 1927 sa v spolupráci s Ottom Korhonenom, majiteľom továrne na nábytok, zameral na nábytkársku tvorbu.

Obľúbil si brezové drevo, ktorého bolo vždy vo Fínsku dostatok a doposiaľ sa používalo hlavne na výrobu lyží. Vrstvené drevo je pružné ako oceľ, ale je omnoho ľahšie a jeho výroba je lacnejšia a jednoduchšia. Inšpirovaný Thonetom, chromovým nábytkom Marcela Breuera a Marta Stama a technikou pri výrobe lyží, navrhol v priebehu 30. rokov minulého storočia radu typov sedacieho nábytku založeného na tejto technológii.

Jeho návrhy nábytku ovplyvnili nábytkársku tvorbu vo Veľkej Británii a v USA. Aalto navrhoval taktiež užitkové sklo, svietidlá a doplnky, ktoré predávala po celom Fínsku firma Artek (založená dvojicami Alvar a Aino Aaltovými a Marie a Harry Gullichsenovými ako jeden z prvých moderných obchodov s designom v Helsinkách.)

Zdroj: Karasová Daniela, Geneze designu nábytku

Čo sú cookies?

Textové súbory, ktoré internetové stránky ukladajú na váš počítač, alebo na mobilné zariadenie v okamžiku, kedy tieto stránky začnete používať. Stránky si tak na určitú dobu zapamätajú úkony, ktoré ste vykonali a preferencie ( napr. prihlasovacie údaje, jazyk, veľkosť písma a iné ), takže tieto údaje už nemusíte zadávať znovu a preskakovať z jednej stránky na druhú.

Ďalším používaním týchto stránok vyjadrujete súhlas s ukladaním súborov cookies. Viac informácií Menej informácií