email info@restarto.sk     phone +421 944 058 056
SK EN

Šelakovanie - reštaurovanie pôvodnými technikami

10. 11. 2016

Šelaková politúra patrí k vrcholom práce reštaurátora, môžeme ju nazvať aj “vysokou školou reštaurátorskej práce.” Šelak dáva drevu novú dimenziu, vyzdvihuje krásu a hĺbku jeho kresby a oživuje ho.

Už z nášho názvu restarto, ktorý v sebe mimo iné skrýva význam reštaurovanie umenia, je zrejmé, že je našim cieľom nábytku vrátiť lesk i pomocou pôvodných techník. Najtypickejšou z nich je práve nanášanie šelakovej politúry. Tomuto komplikovanému procesu sme sa priučili u skvelého stolára a reštaurátora, pána Ivana Macháčka. V našej ponuke tak nájdete viacero šelakovaných kúskov. Ide o všetky stoly, stolíky aj stoličky Mentolky.

Zaujímavou otázkou však ostáva, odkiaľ šelak pochádza a čo šelak vlastne je. Bol dovezený do Európy koncom 17. storočia z Indie a z južnej Ázie. Je produktom látkovej výmeny špeciálneho druhu vošiek (Coccus lacca) vo forme živice. Voška prepichne rastlinné tkanivo mladých listových výhonkov a živí sa ich šťavou. Živica sa zozbiera spolu s výhonkami zo stromov, zahriatím alebo rozpustením v alkohole alebo v liehu sa naleje alebo natrie na palmové listy. Po vytvrdení sa palmový list zloží a krehká živica sa rozláme na jemné šupinky, ktoré tvoria základ výroby šelakovej politúry. Šelakové šupinky majú žltohnedý, zlato-oranžový až rubínový odtieň, v závislosti od obdobia zberu, oblasti, spôsobu rozpustenia a vyčistenia živice.

Podstatou politúrovania šelakom je nanášanie viacerých, často niekoľko desiatok, vrstiev roztoku šelakovej politúry polírovacím tampónom, niekedy nazývaným aj “poľná”, na povrch dreva. Do poľnej sa striedavo prikvapkáva politúra, lieh, olej. Pri úvodných vrstvách sa drevo popráši pemzou, ktorá slúži na zanesenie mikroskopických pórov dreva, ktoré by potom bránili dokonalému lesku. Čo treba kedy prikvapnúť, prípadne kedy poprášiť pemzou, pozná iba ozajstný majster. Ide totiž o proces, ktorý sa človek učí pomocou skúseností a to samozrejme trvá roky. Šelaková politúra je dokonalá až keď sa v nej vidíte ako v zrkadle.

Nanášanie politúry je práca pomerne fyzicky namáhavá. Vyžaduje dokonale vybrúsený povrch ale aj cit v rukách, neustále sledovanie vytváraného povrchu vizuálne proti svetlu, ideálne klimatické podmienky pre schnútie šelaku, bezprašné prostredie, nehovoriac o časovej náročnosti celého procesu. Konečný dokonalý výsledok však stojí za všetku tu námahu. Posúďte sami a pozrite sa do našej sekcie stolov a stolíkov, či na naše stoličky Mentolky.

Zdroj: domacidilna.cz

Čo sú cookies?

Textové súbory, ktoré internetové stránky ukladajú na váš počítač, alebo na mobilné zariadenie v okamžiku, kedy tieto stránky začnete používať. Stránky si tak na určitú dobu zapamätajú úkony, ktoré ste vykonali a preferencie ( napr. prihlasovacie údaje, jazyk, veľkosť písma a iné ), takže tieto údaje už nemusíte zadávať znovu a preskakovať z jednej stránky na druhú.

Ďalším používaním týchto stránok vyjadrujete súhlas s ukladaním súborov cookies. Viac informácií Menej informácií