email info@restarto.sk     phone +421 944 058 056
SK EN

Po stopách československých dizajnérov Kapitola IV.: Karel Koželka

31. 8. 2018

Ďalšiu kapitolu našej série o výrazných osobnostiach československého dizajnu venujeme architektovi a dizajnérovi Karlovi Koželkovi, ktorý sa narodil vo Viedni v roku 1909. Z jeho ceruzky pochádza hneď niekoľko svetovo ocenených kusov nábytku.

Po štúdiách architektúry na pražskej Umelecko-priemyslovej škole u Pavla Janáka presadzoval vo svojej tvorbe nevyhnutnosť estetickej dimenzie modernej architektúry. Spolu s architektami Luďkom Kubešom, Emanuelou Kittrichovou a Augustou Müllerovou bol stúpencom organického funkcionalizmu. Koželka sa zameral na interiér a nábytok a vzor nachádzal v koncepcii škandinávskeho dizajnu. Po druhej svetovej vojne založil  Ústredie umeleckých remesiel - inštitúciu, ktorá presadzovala ľudové umelecko-priemyselné prvky v modernej českej tvorbe. Bol zakladajúcim členom oddelenia bytovej kultúry v Ústave bytovej a odevnej kultúry v Prahe, ktoré po nejaký čas i viedol. Navrhoval bytové písacie stoly, sedací nábytok a ďalšie typy, inšpirované škandinávskym dizajnom. Jeho návrhy boli, mimo iné, realizované v národnom podniku Interier Praha, či v závode Dřevotvar v Jablonnom nad Orlicí. Je tiež autorom niekoľkých rodinných domov vo východných Čechách.

Z jeho najviac oceňovaných nábytkov Vám na webe Restarta predstavujeme kreslo a stolík, ktorý spolu s Antonínom Kropáčkom navrhli ako set pre medzinárodné Trienále v Miláne v roku 1946. Kreslo i stolík boli vyrobené v už zmienenom národnom podniku Interier Praha a v Miláne boli ocenené striebornou medailou za dizajn.

Karel Koželka zomrel v roku 1992 v Pernarci u Plzne vo veku 83 rokov.


 

Zdroj: Karasová Daniela, Geneze designu nábytku

Čo sú cookies?

Textové súbory, ktoré internetové stránky ukladajú na váš počítač, alebo na mobilné zariadenie v okamžiku, kedy tieto stránky začnete používať. Stránky si tak na určitú dobu zapamätajú úkony, ktoré ste vykonali a preferencie ( napr. prihlasovacie údaje, jazyk, veľkosť písma a iné ), takže tieto údaje už nemusíte zadávať znovu a preskakovať z jednej stránky na druhú.

Ďalším používaním týchto stránok vyjadrujete súhlas s ukladaním súborov cookies. Viac informácií Menej informácií